A könyv bemutatóját a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet rendezte, a beszélgetést Katarina Čeliković, az Intézet igazgatóasszonya vezette. A Croatica Kulturális, Információs és Kiadói Nonprofit Kft. igazgatója, Skrlinné Sákán Tímea a bemutató elején ismertette a Croatica tevékenységeit és eredményeit. Ez a budapesti székhelyű kiadó kulcsfontosságú szerepet játszik a horvát nyelv, kultúra és identitás megőrzésében és népszerűsítésében Magyarországon.
A Croatica 25 éves működése alatt több, mint ötszáz címet jelentetett meg – történelmi monográfiáktól és irodalmi művektől kezdve, a tudományos és oktatási kiadványokig. A kiadói tevékenység mellett a Croatica a magyarországi horvátok hetilapját, a Hrvatski glasnikot is kiadja, amely a Magyarországon élő horvátok fő információs forrása. Ezen kívül számos kulturális rendezvényt is szervez.
Skrlinné Sákán Tímea igazgató hangsúlyozta, hogy Sokcsevits könyve, a Magyarországi horvátok rövid története, a Croatica egyik legfontosabb művei közé tartozik, mert a legjobban tükrözi a Croatica küldetését – a horvát nyelv és örökség megőrzését Magyarországon. „Ez az első könyv, amely egy kötetben dolgozza fel a Magyarországon élő összes horvát közösség történelmét, a gradistyei, és Mura menti horvátoktól a bunyevácokon át a sokácokig. Történelmük és jelenlegi kihívásaik most egyedülálló kiadásban válnak elérhetővé” – emelte ki Skrlinné Sákán Tímea.
Bemutatta továbbá dr. Sokcsevits Dénes munkásságát, aki 1960-ban született Báján, és aki a Magyarországon élő horvátok történelmével és kultúrájával foglalkozik, valamint a horvátok és a magyarok közötti történelmi kapcsolatokról. Munkássága elismert és díjazott, többek között a „Jaroslav Šidak” díjat is megkapta történettudományi hozzájárulásáért. Sokcsevits tudományos munkája nemcsak a Magyarországon élő horvátok történelme szempontjából fontos, hanem a horvát–magyar kapcsolatok jobb megértésének elősegítésének aspektusából is.
A Magyarországon élő horvátok, akik az osztrák–szlovák határtól a déli Bácska vidékéig szétszóródva élnek, hét nagyobb és tizenkét kisebb etnikai csoportra oszlanak, ami ezt a közösséget az egyik legösszetettebb horvát kisebbséggé teszi. A szerző, dr. Sokcsevits szerint a könyv pótolja a tudományos és publicisztikai irodalom hiányosságait, mivel eddig nem volt olyan publikáció, amely átfogóan tárgyalta volna a Magyarországon élő horvát közösség teljes történelmét. A könyvet az Országos Horvát Önkormányzat támogatásával írta és horvát, valamint magyar nyelven jelentette meg. Egyik célja, hogy a magyar közönség jobban megismerje a Magyarországon élő horvátok történelmét.
A könyv bemutatóját megelőzően dr. Sokcsevits Dénes és a Croatica igazgatója, Skrlinné Sákán Tímea ellátogattak a Vajdasági Horvát Művelődési Intézetbe, ahol Katarina Čeliković, az intézmény igazgatója fogadta őket. Bemutatta az Intézet munkáját és számos projektjét, amelyek a horvát nyelv, kultúra és identitás megőrzésére irányulnak ezen a vidéken.
Szabadka, amely a vajdasági Bácska északi részén található, évszázadok óta a vajdasági horvát közösség fontos központja volt. A város, amely híres kulturális sokszínűségéről, elengedhetetlen a horvát közösség identitásának és hozzájárulásának megértésében Szerbiában.
A horvátok, különösen a bunyevác-horvátok, generációkon keresztül formálták a város történelmét és kultúráját. A hagyományok ünneplése és kulturális események, mint például az Aratóünnepség, tanúskodnak a közösség gazdag életéről, amely ma is őrzi szokásait. A vajdasági horvátok kulturális öröksége és identitásának megőrzésében és népszerűsítésében kulcsszerepet játszik a Vajdasági Horvát Művelődési Intézetbe.
A Croatica és az Intézet hasonló küldetést és értékeket osztanak a horvát identitás, nyelv, kultúra és örökség megőrzésében és népszerűsítésében, annak ellenére, hogy más országban és sajátos körülmények között működnek.
Fotók: Croatica és Ivan Ivković Ivandekić